בית > מיסים בקניית דירה > חישוב מס רכישה דירה ראשונה

חישוב מס רכישה דירה ראשונה ​

פטורים והקלות – על חישוב מס רכישה דירה ראשונה ​

בדרך לרכוש דירה ראשונה? אנחנו שמחים ונרגשים עבורכם. ברכישת דירה ראשונה הכול חדש לנו, וגם נושא ההוצאות יכול להרתיע ולהפחיד. אל דאגה  – במאמר לפניכם נציג שתים מההוצאות העיקריות ברכישת דירה ראשונה, ונציג חישוב מס רכישה דירה ראשונה לפי מדרגות מס מקלות יחסית (שמתחילות בפטור ממס רכישה). לא אוהבים לחשב? בנינו מחשבון מס רכישה דירה ראשונה לשירותכם.

כותב המאמר הוא עורך דין לעסקאות נדל"ן של רכישה ומכירת דירות מגורים, ומתחיל כל הליך רכישה בהצגת תחשיב מס ללקוחותיו בשיחה אישית ומרגיעה. ביחד נתכנן לכם את מס הרכישה ונפחית הוצאות – הכול כדי להשאיר לכם עוד כסף לרהיטים.

המאמר שלפניכם מתחיל באמ;לק ארוך מדי; לא קראתי – תקציר המאמר . לאחר מכן המאמר מחולק לכותרות ותתי כותרות, תמונות, טבלאות, ניווט נוח, תרשימים וסליידרים, והכול כדי שיהיה לכם נוח לקרוא. כדאי לקרוא עד הסוף, המאמר מכיל מידע וערך שאין בשום מקום אחר. קצת סבלנות ונענה על כל השאלות שלכם 🙂
עורך דין מאור גרצנשטיין יבצע עבורכם חישוב מס רכישה דירה ראשונה
מאור גרצנשטיין, עורך דין

המאמר חישוב מס רכישה דירה ראשונה יענה על השאלות הבאות:

 1. האם צריך לשלם מס בקניית דירה ראשונה?
 2. האם יש פטור ממיסים ברכישת דירה למגורים?
 3. איך מפחיתים את מס הרכישה?
 4. כמה משלמים לעורך הדין עבור הפחתת המס?
 5. איך מחשבים את מס הרכישה על דירת מגורים?

אמ;לק ארוך מדי; לא קראתי – תקציר המאמר

מס הרכישה לדירה ראשונה מחושב באחוזים (%) ובמדרגות מס (בדומה למס הכנסה), וכולל שני מסלולים עיקריים:

 • מסלול דירה "נוספת"  – מדרגות מס רכישה דירה "נוספת", כאשר המחוקק רואה בדירות אלו כדירות להשקעה ולכן ממסה בהתאם. במדרגות אלו הרוכשים משלמים מהשקל הראשון, ומס הרכישה יכול להגיע עד ל-10% ממחיר הרכישה (במדרגות). אין פטור ממס רכישה במסלול זה.
 • מסלול דירה "יחידה"  – חישוב מס רכישה דירה ראשונה, שלוקח בחשבון כי למשפחה הרוכשת אין דירת מגורים בבעלותם (בהתאם להגדרות הדין אותם נסקור). מטבע הדברים מסלול זה מקל במיוחד וכולל פטור ממס רכישה במדרגה הראשונה (עד ל-1,750,000 ₪ לערך). גם לאחר המדרגה הראשונה תשלום המס נמוך משמעותית ומקל במיוחד. המאמר יעסוק בחישוב זה.

מדרגות מס רכישה דירה יחידה ללא זכויות בנייה (נכון לשנת 2024):

 • 0% מס רכישה עד לסכום דירה של 1,978,745 ₪ בקירוב – פטור ממס רכישה.

 • על חלק השווי העולה על 1,978,745 ₪ ועד 2,347,040 ₪ – 3.5%.

 • על חלק השווי העולה על 2,347,040 ₪ ועד 6,055,070 ₪ – 5%.

 • על חלק השווי העולה על 6,055,070 ₪ ועד 20,183,565 ₪ – 8%.

 • על חלק השווי העולה על 20,183,565 ₪ – 10%.

צירפנו בהמשך מחשבון לחישוב מס הרכישה בדירה ראשונה.

האם אנחנו קונים דירה ראשונה? תחשבו שוב. החוק מגדיר מפורשות למה יש לקרוא "דירת מגורים יחידה" (ולמה לא), ובהחלט קרו מקרים בהם קונים רכשו נכסים וביקשו לשלם מס רכישה מקל על דירה, ובסופו של יום קיבלו סירוב  על כך ושילמו מס רכישה על מגרש. מדובר בהבדלי מס משמעותיים מאוד (מאות אלפי שקלים) ויש לבחון את ההתאמה להגדרות החוק עם עורך הדין המתמחה בכך.

במשרד שלנו אנחנו מבינים את החשיבות הגדולה של תכנון תקציב משפחתי לקראת קניית דירה חדשה. ביחד עם משכנתא, הוצאות מעבר דירה, ריהוט, שכר טרחת עורך דין וכד', התקציב דוחק והדבר האחרון שאתם צריכים הוא תשלום מס מיותר. אשר על כן אנחנו מעניקים שירות תכנון מס בחינם, וכן פורסים את שכר הטרחה שלנו (עליו נרחיב במאמר) לתשלומים נוחים שירדו הרבה אחרי מעבר הדירה.

למידע והתקשרות בקשו שיחה חוזרת (או שלחו לנו וואטסאפ ).

המאמר חישוב מס רכישה דירה ראשונה יענה על השאלות הבאות:

 1. האם צריך לשלם מס בקניית דירה ראשונה?
 2. האם יש פטור ממיסים ברכישת דירה למגורים?
 3. איך מפחיתים את מס הרכישה?
 4. כמה משלמים לעורך הדין עבור הפחתת המס?
 5. איך מחשבים את מס הרכישה על דירת מגורים?
כותרות במאמר חישוב מס רכישה דירה ראשונה:
  Add a header to begin generating the table of contents

  1. חובות מס הרכישה ​

  ברכישת דירה, ציבור הקונים נוטה לחשוב שאין מס רכישה על דירה ראשונה. הנחה זו שגויה ביסודה: ברוב רכישות הנכסים בישראל (דירה או לא דירה) יש מס רכישה. למען האמת ברוב עסקאות הנדל"ן יש תשלום מס משמעותי (10% מס רכישה במדרגות) ורק במקרים מתאימים חישוב מס רכישה דירה ראשונה מגלה לנו פטור ממס רכישה, עליו נרחיב כאן.

  א. אישורי מיסים ושומה עצמית – מס שבח ומס רכישה ​

  מיסוי מקרקעין הוא ענף מוזר. ענף הנדל"ן הוא הענף היחיד בארץ שממוסה גם ברכישת הנכס וגם במכירת הנכס:

  • ברכישה  – מס רכישה המחושב במדרגות מהסכום המלא (תשלום מהשקל הראשון, אלא אם כן יש פטור).
  • במכירה  – מס שבח המחושב על "הרווח" בעסקה. מחיר הדירה עלה עם הזמן? ככל הנראה תשלמו מס שבח (25% בדירות מגורים). במקרים מסוימים יש גם מס היטל השבחה.

  רכישת.הדירה

  מכירת.הדירה

  למה ממסים אותנו פעמיים רק בענף זה? שלחנו דוא"ל לרשות המיסים ושאלנו על כך. ענו לנו כי הם מקבלים טענות רק בפקס.

  ועכשיו ברצינות. נטל המיסים כבד מאוד ויכול לפגוע משמעותית בתקציב המשפחה, וביכולת שלה לעלות ברמת החיים (משכירות לבעלות למשל). יש נחמה  – בהתאם למנגנון המס הקיים בישראל עורך הדין שלכם הוא זה שמדווח על המיסים בעסקה באמצעות "שומה עצמית". אם השומה נעשתה כראוי אתם תשלמו מס לפי הדיווח של עורך הדין שלכם. מצאתם עורך דין מוצלח למקרקעין שאכפת לו? יכול ונשיג לכם פטור ממיסים גם ברכישה וגם במכירה.

  טיפלנו לאחרונה במוכר דירה מפתח תקווה. המוכר רכש את דירת המגורים היחידה שלו לפני 4.5 שנים בסכום של 1,650,000 ₪. התבקשנו לברר מה מס הרכישה ששילם הלקוח ברכישה (לפני 4.5 שנים) כדי לבחון את מס השבח במכירה (ממנו מקזזים את מס הרכישה). מבדיקה שלנו התברר כי עורך הדין הקודם (עורך דין מקומי) "שכח" שמגיע ללקוח שלו פטור ממס רכישה, לא דיווח על פטור כזה בשומה העצמית שלו,  וחישב במקום זאת את מדרגות המס בהתאם לדירה "נוספת". הלקוח שילם 132,000 ₪ מס רכישה כאשר בפועל לא היה צריך לשלם דבר.

  זה טבעי לחלוטין שהלקוח לא ידע על מס הרכישה כאשר הוא שוכר בעל מקצוע לשירותיו, ויסמוך עליו בעניים עצומות. לכן חשוב לפנות מראש לעורך דין לקניית דירה שיודע מה  הוא עושה – זה אותו שכר טרחה.

  פנו לעורך דין שיודע מה הוא עושה! 

  ב. מס רכישה על דירת מגורים ​

  ברכישת נכסי נדל"ן בישראל יש שלושה מסלולי מס עיקריים  (יש עוד). וטרם חישוב מס רכישה דירה ראשונה, יש לבחון איזה מסלול מתאים לנו:

  • מס רכישה על נכסים שאינם דירת מגורים (מגרש/שטח/משרד/נחלה וכד')  – מס רכישה קבוע העומד על 6% משווי הרכישה. בהמשך הדרך ניתן להפחיתו ל-5% כאשר הרוכשים מצהירים כי מתכוונים לבנות על השטח לצורך מגורים. רלוונטי כאשר נרכש שטח לבניה עצמית ובהמשך נבנה על השטח דירה למגורים (או כמה). בדקו את הסימולטור שלנו למס הרכישה אם זה המצב.
  • מס רכישה על דירה "נוספת"  – אמנם מדובר על מס רכישה למגורים, אך המחוקק רואה זאת בנכס "להשקעה" ולא למגורים. אשר על כן מדובר בנטל מס כבד במיוחד (ואף כבד יותר ממס רכישה על מגרש). מדובר על תשלום מהשקל הראשון ומס רכישה שיכול להאמיר עד ל-10% מס (במדרגות). קראו את המאמר שלנו במס רכישה דירה שניה כדי לדעת איך אנחנו מפחיתים לכם מס במצב זה.
  • מס רכישה דירה "ראשונה" (נכון לשנת 2024)  – המונח הנכון הוא דירה "יחידה", ובהתאם למדרגות המס מדובר במס מקל במיוחד. ברכישת דירה עד למדרגה הראשונה (1,978,745 ₪ לערך) ניתן פטור ממס רכישה. גם לאחר מכן המס מקל במיוחד  (המדרגה הבאה היא 3.5%).
  דירה "יחידה"
  מס רכישה מופחת ופטור ממס רכישה
  דירה "נוספת"
  מס רכישה גבוה וללא פטור ממס רכישה

  איך משיגים חישוב מקל? המשיכו לקרוא.

  ג. הטבת דירה ראשונה ​

  לא תמיד אנחנו ורשות המיסים משדרים על אותו גל. פעמים רבות הרוכשים חושבים שהם קונים "דירת מגורים" ורשות המיסים חושבת אחרת. מגמה זו מתעצמת בשנים האחרונות עת רשויות המס מתחילות לבדוק בדקדקנות את תכניות השטח וההיתרים, דבר שלא נעשה בעבר.

  דירת מגורים יחידה במובנה המשפטי היא:

  מה היא דירה ראשונה/יחידה?

  • דירה המשמשת למגורים או מיועדת לשימוש למגורים.
  • אם מדובר בדירת קבלן: התחייבות הקבלן להשלים את בניית הדירה.
  • מדובר במבחנים מפסיקת בתי המשפט בישראל, ולכן כל מקרה ייבחן לגופו.

  תנאים נוספים לבעלות על דירה יחידה

  בנוסף, נבחן גם את הרוכשים עצמם:

  • הרוכשים הם תושבי ישראל.
  • לקונים אין דירת מגורים (בהתאם להגדרה בחוק) בבעלותם (או בשכירות של מעל ל-25 שנים), בשעה שהם רוכשים דירת מגורים ראשונה/יחידה.
  • יצוין כי ישנה הקלה מסוימת בחוק למחזיקי "חלקי דירות".

  דירות בבעלות המשפחה

  יש לבנ/ת הזוג או לילדים (מתחת לגיל 18) דירה על שמם? דירות אלו ייספרו בדרך כלל עם כלל הדירות שיש למשפחה. במילים אחרות, אם יש בבעלות המשפחה הקרובה דירה בבעלותה, גם לקונים יש דירה בבעלותם (בהתאם להגדרות החוק).

  בדיקה מקדמית זו נועדה לבחון האם אכן מדובר בדירת מגורים או שהמוכרים מנסים חלילה "להתלבש" על חישוב מס רכישה דירה ראשונה מקל, כאשר בפועל הם רוכשים נכס שאינו דירה (למשל, מחסן, משרד, שטח וכד'). חלק מהמבחנים הם מבחנים מהפסיקה, ולכן ייבדקו על ידי עורך דין רכישת דירה המתמחה בכך.

  הקונים הם תושבי ישראל
  מובן לי

  כאמור רק דירות מגורים "יחידות" מזכות בחישוב המקל ובפטור ממס רכישה דירה (עד סכום מסוים). מדובר במבחנים משפטיים אותם יש לבחון עם עורך דין לנדל"ן המתמחה בכך.

  חישוב מס רכישה דירה ראשונה מתחיל בבדיקות מקדמיות להבנת התמונה של הדירה הנרכשת

  2. חישוב מס רכישה דירה ראשונה: כמה מס נשלם? ​

  מס הרכישה מחושב באחוזים (%) ובמדרגות מס (כמו במס הכנסה), ומטבע הדברים ככל שמחיר הדירה גבוה יותר כך מס הרכישה יהיה גבוה יותר  (זאת כאשר אין פטור). למרבה המזל בחישוב מס רכישה דירה יחידה יהיה (בדרך כלל) פטור ממס רכישה עד סכום מסוים. זאת ועוד, מס הרכישה משולם "מהשקל הראשון" בניגוד לחישוב מס השבח במכירת הדירה שמשולם רק "מהרווח" בעסקה. לכן חשוב כל כך להפחית את מס הרכישה.

  מכירת דירת ירושה בין אחים כוללת בתוכה את דיני המס ואת דיני הירושה, ויצירתיות היא שם המשחק. בחישוב מס רכישה יש לקחת בחשבון הקלות נוספות. זאת ועוד, הבדלים אלו רלוונטיים גם בחישוב מס רכישה דירה ראשונה. עורך דין מקרקעין יתכנן עבורכם מס זה.

  א. מדרגות מס רכישה דירה ראשונה ​

  כאשר הדירה הנרכשת עונה להגדרה "דירת מגורים יחידה" (ראו למעלה) היא זוכה בחישוב מס מקל וכן פטור ממס רכישה עד לסכום מסוים.

  מדרגות מס רכישה דירה "יחידה" (מעודכן לשנת 2024)

  1. 0% מס רכישה עד לסכום דירה של 1,978,745 ₪ בקירוב – פטור ממס רכישה.

  2. על חלק השווי העולה על 1,978,745 ₪ ועד 2,347,040 ₪ – 3.5%.

  3. על חלק השווי העולה על 2,347,040 ₪ ועד 6,055,070 ₪ – 5%.

  4. על חלק השווי העולה על 6,055,070 ₪ ועד 20,183,565 ₪ – 8%.

  5. על חלק השווי העולה על 20,183,565 ₪ – 10%.

  לדוגמה (לפי מדרגות מס רכישה 2023-2024): אם משפחה מראש העין רכשה פנטהאוז 5 חדרים בשווי 2,500,000 ₪ כדירה ראשונה ודירה יחידה, יש לחשב בהתאם לתרשים למעלה את מס הרכישה שלהם:

  המדרגה הראשונה בשיעור 0% חלה עד לסכום של 1,919,155 ₪. לאחר מכן חלה מדרגה בשיעור 3.5% עד לסכום של 2,276,360 ₪ (רק על ההפרש) ולאחר מכן חלה מדרגה של 5% עד לסכום של 5,872,725 ₪ (רק על ההפרש). מאחר ויש כמה מדרגות מס שצריך להשתמש בהן, ראשית נבנה את הסכומים החייבים במס בהתאם למדרגה ואחר מכן נחשב.

  הסכומים החייבים במס בהתאם למדרגה:

  • 1,919,155 ₪ ששייכים למדרגה הראשונה כלולים בפטור ממס רכישה (0% מס).
  •  357,205 ₪ (2,276,360 ₪ פחות 1,919,155 ₪) ממוסים ב-3.5% מס (מדרגה שנייה).
  • 223,640 ₪ (2,500,000 ₪ (מחיר הדירה) פחות 2,276,360 ₪) ממוסים ב-5% מס (מדרגה שלישית).

  חישוב מס הרכישה:

  3.5% מתוך 357,205 ₪ ועוד 5% מתוך 223,640 ₪ = 12,502.175 ₪ + 11,182 ₪= 23,684.175 ₪.

  כאמור, מס הרכישה בקניית הדירה הנ"ל עומד על 23,684.175 ₪.

  עדיין יקר? יש מה לעשות עם זה.

  מספר מדרגה מסכום (שקלים) עד סכום (שקלים) אחוז מס רכישה (%)
  1
  מהשקל הראשון
  1,978,745 - פטור ממס רכישה דירה
  2
  1,978,745
  2,347,040
  3.5
  3
  2,347,040
  6,055,070
  5
  4
  6,055,070
  20,183,565
  8
  5
  20,183,565
  -
  10

  את החישוב (אותו אפשר לעשות גם באמצעות מחשבון שצירפנו לכם) ניתן לבצע רק כאשר אין בדירה זכויות בניה נוספות. כאשר זה קורה, חישוב במדרגות אינו רלוונטי  ויש לבצע פעולות אחרות לחישוב מס הרכישה. כאשר ישנן זכויות בניה נוספות מס הרכישה צפוי להיות גבוה משמעותית.

  ב. מדרגות מס רכישה לאחר הדירה הראשונה ​

  כתבנו מאמר נפרד לחישוב מס הרכישה בדירה שניה. רק לצורך השוואה צירפנו לכם את מדרגות המס למשפחה שרוכשת דירה "נוספת" בהתאם להגדרות החוק.

  מדרגות מס רכישה דירה "נוספת" (מעודכן לשנת 2024)

  1. 8% מס רכישה על כל סכום עד 6,055,070 ₪.
  2. 10% מס רכישה על כל סכום שמעל 6,055,070 ₪.
  מספר מדרגה מסכום (שקלים) עד סכום (שקלים) אחוז מס רכישה (%)
  1
  6,055,070
  8
  2
  6,055,070
  -
  10

  מדובר במדרגות מס גבוהות יותר, ולכן חישוב מס הרכישה לדירה שאינה דירה יחידה יגרור מס רכישה גבוה יותר משמעותית.

  לדוגמה (מעודכן לשנים 2023-2024): אם משפחה מאשדוד רכשה פנטהאוז 5 חדרים בשווי 2,500,000 ₪ כדירה נוספת נחשב בהתאם לתרשים למעלה את מס הרכישה שלהם:

  המדרגה הראשונה בשיעור 8% חלה עד לסכום של 2,500,000 ₪.

  הסכומים החייבים במס בהתאם למדרגה:

  • הדירה 2,500,000 ממוסה ב-8% מס (מדרגה שנייה).

  חישוב מס הרכישה:

  8% מתוך 2,500,000 ₪  = 200,000 ₪.

  כאמור, מס הרכישה בקניית הדירה הנ"ל עומד על 200,000 ₪.

  • מדובר על מס רכישה גבוה יותר מפי 6 ממס רכישה דירה ראשונה.

  אז איך מוודאים שאני מקבל את הפטור? קראו בהמשך.

  גם במקרה של דירת מגורים נוספת כאמור, לא ניתן לחשב מס רכישה בצורה פשוטה כאשר מדובר בדירה עם זכויות בניה נוספות.

  איך יודעים אם יש לדירה זכויות נוספות? שאלו אותנו.

  ג. מחשבון מס רכישה דירה ראשונה לשירותכם ​

  אמנם חישוב מס רכישה הוא מתפקידו של עורך הדין, אך לקוחותינו ביקשו לבחון את מס הרכישה מבעוד מועד כדי לתכנן את התקציב המשפחתי (כל הכבוד!). לכן, בנינו ללקוחותינו מחשבון חישוב מס רכישה דירה ראשונה:

  למחשבון חישוב מס רכישה דירה ראשונה ללא זכויות בניה נוספות.

  ניתן לבצע חישוב מס רכישה דירה ראשונה באמצעות מחשבון שצירפנו לאתר.

  3. הוצאות בקניית דירה ראשונה

  במשרד מאור משרד עורכי דין – בית ומשפחה אנחנו מבינים שרכישת דירה ראשונה אינה דבר של מה מכך, ומדובר בתהליך מרגש, מהנה וגם קצת מפחיד אותו עוברים לקוחותינו. המחשבה על קניה גדולה כל כך ביחד עם הוצאות נוספות יכולה להרתיע גם את בעלי הממון. אנחנו כאן כדי להרגיע.

  א. הפחתת מיסים ​

  בחישוב מס רכישה דירה ראשונה התכוון המחוקק להעניק פטור מלא ממס הרכישה עד למחיר של דירה "סבירה". אלא שמחירי הדירות הדירות האמירו בהדרגה ונכון להיום רוכשים רבים משלמים מס רכישה גם כאשר מדובר בדירתם הראשונה.

  גרף שמראה על עליית מחירי הדירות מה שמשפיע גם על חישוב מס רכישה דירה ראשונה

  החוק לא מצליח להדביק את מחירי הדיור, ונכון להיום חישוב מס רכישה דירה ראשונה, שמתחיל במדרגת פטור ממס רכישה, כבר אינו מספיק לפטור מלא. יתרה מזו, פטור ממס רכישה צריך לבקש, והמחוקק לא נותן מתנות על דעת עצמו.

  בדקו מראש אם מגיע לכם פטור​

  לאחרונה ייצגנו לקוח שניסה "לתקן" את הנזק שנעשה לו בשל חיוב מס שגוי: הלקוח היה בשלבים מתקדמים לרכישת דירת מגורים במודיעין במחיר של 1,700,000 ש"ח. למרבה הצער, חודשים ספורים טרם החתימה על חוזה הרכישה של הדירה החדשה ואחרי שהלקוח חתם על זיכרון דברים לרכישת דירה, אביו של הלקוח נפטר. אביו של הלקוח הוריש לו את דירת המגורים שלו בירושלים.

  הלקוח המשיך ברכישה, ולאחר התייעצות עם עורך דין שאינו מתמחה במיסוי מקרקעין, דיווח על רכישת הדירה החדשה, כרכישה של דירה שניה. הלקוח שילם לפי השומה העצמית של עורך הדין 136,000 ש"ח מס רכישה (בהתאם למדרגות המס הישנות).

  לאחר קריאת המאמר שלנו על פטור ממס רכישה לדירת מגורים – הבין הלקוח שהוא היה זכאי בזמנו לפטור ממלא ממס הרכישה, כלומר, 0 ש"ח מס רכישה. עורך הדין הקודם (עורך דין מקומי) לא טרח לבחון את מקור הדירה, והאם הלקוח שלו זכאי לפטור או הנחה מסוימת.

  זכרו – ספר החוקים מלא בפטורים, הנחות והקלות במס הרכישה, וכדי לנצלם כנדרש עליכם לפנות לעורך דין שיודע מה הוא עושה! (אצלנו) זה בחינם במסגרת שכר הטרחה לרכישת הדירה. 
  דירה "יחידה"
  מס רכישה מופחת ופטור ממס רכישה
  דירה "נוספת"
  מס רכישה גבוה וללא פטור ממס רכישה

  וודאו שעורך הדין שלכם יודע מה הוא עושה!

  בעוד שהרבה עורכי דין ישמחו להעביר לכם את הדירה תמורת שכר טרחה כזה או אחר, מעטים הם עורכי הדין "ששורקים" את ענייני המס. לאחר דיווח שומת המס קשה מאוד "להחזיר את הגלגל אחורנית", ואם עורך הדין שלכם שכח\לא ידע לדווח על פטור ממס רכישה, אתם תשלמו מס מיותר. אל תפנו לחבר\חבר של חבר\שכנה מהבניין וכד' – מדובר בהרבה מאוד כסף וכדאי לפנות למומחים (ברוב המקרים שכר הטרחה יהיה נמוך יותר דווקא אצל המומחים).

  בתכנון נכון של חישוב מס רכישה דירה ראשונה תקבלו החזר מס רכישה משמעותי

  כמה שכר טרחה נשלם? קראו בהמשך.

  ב. חישוב מס רכישה דירה ראשונה: כמה נשלם לעורך הדין? ​

  הוצאה נוספת בהליך קנית דירה היא שכר טרחת עורך דין. עורך הדין מייצג אתכם בעסקה, דואג להפחית לכם את מס הרכישה, בונה לכם הגנות משפטיות בחוזה ודואג לכם במקרה של הפרת חוזה (לא עלינו). רשמנו על שלל הפעולות שעורך הדין שלכם צריך לעשות עבורכם במאמר כאן.

  במישור של שכר הטרחה, תופתעו לגלות ששכר הטרחה נשאר קבוע בין משרד למשרד ואינו נוטה להשתנות. רשמנו על שכר הטרחה בענף, מסלולים, שכר טרחה מקובל ושכר הטרחה שלנו במאמרים הבאים:

  בעוד ששכר הטרחה שלכם לא צפוי להשתנות משמעותית בין משרד למשרד, היקף השירותים (ויש שיגידו גם איכות השירותים) משתנה מאוד בין משרד למשרד. יצא לנו כבר לראות מקרים בהם עורך הדין ביקש שכר טרחה נמוך בכמה אחוזים בודדים מהממוצע, אך בהמשך הדרך דרש "תוספות" שונות ומשונות:

  • תוספת על התעסקות עם מסמכי המשכנתא (קראו עוד על כך במאמר שלנו על איך לוקחים משכנתא).
  • תוספת על דיווח מיסים.
  • תוספת על תכנון מס והפחתת מס (לא כולם יכולים!).
  • דרישה להפניה ליועץ חיצוני לצורך חישוב מס רכישה דירה ראשונה.
  • תוספת עבור רישום הערת אזהרה והגנה על הקונים.
  • כל דבר אחר שאפשר.

  במשרד שלנו אנחנו לא אוהבים הפתעות, ולכן לא נפתיע אתכם גם אנחנו בשכר הטרחה שלנו. אנחנו מעניקים שירות "מקצה לקצה" הכולל את שלל השירותים הנדרשים לרכישת הדירה החדשה שלכם. בנוסף, יש לנו התמחות מיוחדת במיסוי מקרקעין ואנחנו נותנים שירות תכנון מס וייעוץ מס להפחתת מס הרכישה בחינם במסגרת שכר הטרחה לרכישת הדירה – הכול כדי להשאיר לכם עוד כסף לרהיטים.

  וודאו מראש ששכר טרחת עורך הדין שלכם כולל את כל השירותים, לרבות חישוב מס רכישה דירה ראשונה.

  ג. חישוב מס רכישה דירה ראשונה: קדימה לדירה! ​

  הליך רכישת דירה מתחיל אצלנו בשיחת הכירות ראשונית לאחריה נעבור לחישוב המס. חישוב מס רכישה דירה ראשונה צריך לקבל חשיבות ראשונה במעלה, וזאת מאחר שתזמון המס חשוב ביותר.

  שימו לב, מדרגות מיסוי המקרקעין משתנות בכל שנה ב- 15.1. לכן יש לוודא איזו מדרגה רלוונטית לכם בהתאם לתאריך שבו בצעתם את העסקה.

  במקרה בו ייצגנו מוכרי דירה  בעיר הרצליה, מכרנו דירת גן בשווי 4.35 מיליון שקלים בעיר (שישה חדרים). עורך הדין של הקונים (עורך דין מקומי) בחר לחתום על חוזה הדירה, בניגוד לאזהרתנו, ביום 28.7.2020, ולשלם מס רכישה בהתאם למדרגות מס הרכישה באותו זמן – 348,000 ₪ -> מדרגות מס רכישה דירה שניה. 

  ומה היה קורה אם היה ממתין ליום 29.7.2020? שינוי חקיקה הוביל להפחתת מס הרכישה, כך שלקוחותיו היו משלמים 297,223.95 ₪ "בלבד". כלומר יום המתנה אחד בלבד היה יכול לחסוך לרוכשים יותר מ-50,000 ₪ במיסים! אמנם מדובר עדיין במס רכישה גבוה מאוד (כאמור מדובר במס רכישה דירה שנייה), אך ניכר הבדל משמעותי, וזה הכול עניין של תזמוןלצורך השוואה הלקוחות שלנו (המוכרים) תכננו מס בצורה מצוינת וקיבלו פטור ממלא ממיסים בעסקה.

  מבחינת עורך הדין שאינו  מתמחה במיסוי מקרקעין – הלקוח ביקש לבצע עסקה, הלקוח לא שאל על מיסים, ולכן עורך הדין יבצע את העסקה מהר ככל הניתן כדי לזכות בשכר הטרחה. זו רשלנות מקצועית לכל דבר ועניין!

  במשרד מאור משרד עורכי דין – בית ומשפחה שמנו לנו למטרה להפחית לכם מס – אנחנו לא אוהבים לשלם מס מיותר, ולכן אין סיבה שהלקוחות שלנו ישלמו.
  סיכום: לא כל עורכי הדין יודעים להפחית לכם מיסים. בחישוב מס רכישה דירה ראשונה עורך הדין שלכם יחשב מס עבורכם.

  4. סיכום – חישוב מס רכישה דירה ראשונה ​

  במאמר פירטנו בהרחבה על מס הרכישה ועל חישוב מס רכישה דירה ראשונה. למרות הציפיה מדירה ראשונה, ישנם לא מעט מקרים בהם קונים דירה ראשונה ישלמו מס רכישה – והדבר תלוי בעיקר בעורך הדין שלכם. תכנוני מס נכונים יכולים להקל על חישוב מס רכישה דירה ראשונה ככל ונעשו טרם  החתימה על חוזה הקניה.

  לכן – פנו מוקדם וכך תשלמו פחות מס (אנחנו לא גובים עוד שכר טרחה על פניה מוקדמת). המשרד שלנו מעסיק לשורותיו רק  עורכי דין בעלי השכלה כלכלית רחבה, ומעניק שירות תכנון מס רכישה חכם  ללא תשלום נוסף כחלק משכר הטרחה להסכם רכישת הנכס. אנו מציעים מגוון דרכי התקשרות ופריסה נוחה של שכר הטרחה.

  לדף יצירת קשר (או לוואטסאפ ).

  ייתרונות המשרד שלנו אל מול המתחרים. מאור משרד עורכי דין בית ומשפחה.