בית > מיסים בקניית דירה > מס רכישה דירה

מס רכישה דירה

מס רכישה בדירות מגורים ​

ברכישת דירה חדשה (מקבלן) או מיד שניה הקונים ידרשו לשלם מס המכונה "מס רכישה", ולהציג אישורי תשלום לצורך העברת הבעלות בדירה על שמם. מאמר זה יעסוק במס רכישה דירה, מדרגות מס הרכישה בקניית דירת מגורים, איך מחשבים את מס הרכישה והחשוב מכל – איך מפחיתים את מס הרכישה (לפעמים גם ל-0). במאמר צירפנו גם מחשבונים לחישוב המס. שווה לקרוא! 

כותב המאמר הוא עורך דין המתמחה במיסוי מקרקעין בדגש על דירות מגורים, מלווה תכופות קונים וקבלנים לאורך עסקאות ופועל יום ולילה כדי להפחית את המס הרכישה בעסקה – במשרד שלנו אנחנו לא אוהבים לשלם מיסים מיותרים, ולכן חשוב לנו שגם העסקה שלכם תהיה נקיה ממיסים.

המאמר שלפניכם מתחיל באמ;לק ארוך מדי; לא קראתי – תקציר המאמר . לאחר מכן המאמר מחולק לכותרות ותתי כותרות, תמונות, טבלאות, ניווט נוח, תרשימים וסליידרים, והכול כדי שיהיה לכם נוח לקרוא. כדאי לקרוא עד הסוף, המאמר מכיל מידע וערך שאין בשום מקום אחר. קצת סבלנות ונענה על כל השאלות שלכם 🙂
עורך דין מאור גרצנשטיין, מומחה למס רכישה דירה
מאור גרצנשטיין, עורך דין

מאמר זה עוסק במס רכישה דירה.

אם חיפשתם מאמרים בנושאים אחרים פנו לדפים הבאים:

המאמר מס רכישה דירה יענה על השאלות הבאות:

 1. כמה מס אשלם ברכישת דירה חדשה?
 2. האם ניתן להפחית את מס הרכישה?
 3. איך משיגים פטור ממס הרכישה בדירה יחידה?
 4. האם צריך לשלם מס כשקונים דירה ראשונה?
 5. מהם מדרגות מס הרכישה החל על דירות מגורים?

מאמר זה עוסק במס רכישה דירה.

אם חיפשתם מאמרים בנושאים אחרים פנו לדפים הבאים:

אמ;לק ארוך מדי; לא קראתי – תקציר המאמר
:

שימו לב, מדרגות מיסוי המקרקעין משתנות בכל שנה ב- 15.1. לכן יש לוודא איזו מדרגה רלוונטית לכם בהתאם לתאריך שבו בצעתם את העסקה.

מס הרכישה משולם בדרך כלל על ידי הקונים ומחושב באחוזים (%) ממחיר הדירה, וכן במדרגות מס (בדומה למס הכנסה). נידרש להציג אישורי תשלום מס כדי להעביר בעלות על שמנו בדירה.

בחישוב מס הרכישה יש לפנות לשני מסלולים עיקריים (יש עוד):

 • מדרגות מס רכישה דירה לדירה "יחידה" ללא זכויות בניה (נכון לשנת 2024):
 • 0% מס רכישה עד לסכום דירה של 1,978,745 ₪ בקירוב – פטור ממס רכישה.
 • על חלק השווי העולה על 1,978,745 ₪ ועד 2,347,040 ₪ – 3.5%.
 • על חלק השווי העולה על 2,347,040 ₪ ועד 6,055,070 ₪ – 5%.
 • על חלק השווי העולה על 6,055,070 ₪ ועד 20,183,565 ₪ – 8%.
 • על חלק השווי העולה על 20,183,565 ₪ – 10%.
 • מדרגות מס רכישה לדירה "נוספת" ללא זכויות בניה:
 • 8% מס רכישה על כל סכום עד 6,055,070 ₪  בקירוב.
 • 10% מס רכישה על כל סכום שמעל 6,055,070 ₪ בקירוב.

רציתם לחשב מדרגות מס רכישה דירה ונשמע לכם מסובך? בסוף המאמר תמצאו מחשבון מתאים.

הגדרת "דירת מגורים" לעניין מס הרכישה נמצאת בחוק, ובניגוד למס השבח שמתייחס לדירה עצמה ולמתקנים שלה, מס הרכישה מתייחס לשימוש שיעשה הרוכש בנכס. הקונה מצהיר כי הנכס הולך לשמש למגורים של אנשים? הדירה ככל הנראה תחשב ל-"דירת מגורים" (גם אם בעבר שימשה כקליניקה או כעסק).

כפי שניתן לראות מס הרכישה יכול להיות כבד מאוד (עד 10% ממחיר הדירה). עם זאת, באמצעות תכנוני מס "יצירתיים" ניתן  ניתן להפחית משמעותית את מס הרכישה. מס רכישה דירה כולל פטורים והנחות רבות (למשל, נכה, עולה חדש וכד') ויש לפנות לעורך דין המתמחה בייעוץ מס בקניית דירת מגורים לפני העסקה. אצלנו תכנון מס להפחתת מס הרכישה והתאמת פטור מלא ניתן  בחינם לרוכשי דירות במסגרת שכר הטרחה לקניית הדירה.

למידע והתקשרות בקשו שיחה חוזרת (או שלחו לנו וואטסאפ ).

המאמר מס רכישה דירה יענה על השאלות הבאות:

 1. כמה מס אשלם ברכישת דירה חדשה?
 2. האם ניתן להפחית את מס הרכישה?
 3. איך משיגים פטור ממס הרכישה בדירה יחידה?
 4. האם צריך לשלם מס כשקונים דירה ראשונה?
 5. מהם מדרגות מס הרכישה החל על דירות מגורים?
כותרות במאמר מס רכישה דירה:
  Add a header to begin generating the table of contents

  1. מס רכישה דירה ​

  מס רכישה דירה הוא מס שרוכשי דירה נדרשים לשלם כאשר הם קונים דירה. המס חל על דירה ראשונה, דירה יד שניה ודירת קבלן ללא הבדל מהותי בין סוגי הדירות כאשר ההבדל הוא בעיקר במדרגות במס, כפי שנראה בהמשך המאמר.

  א. כמה מס משלמים בקניית דירת מגורים?

  ובכן, לשם כך התכנסו. שלב מקדים לבחינת גובה התשלום הוא בחינת הנכס הנרכש – האם הוא עונה להגדרת "דירת מגורים" בהתאם להגדרת החוק? לשמחתנו, הגדרה פשוטה וגמישה יחסית. הבחנה זו חשובה מאוד, שכן לכל נכס יש מדרגות מס שונות.

  האם הנכס הנרכש נחשב ל-"דירת מגורים"? בניגוד להגדרת "דירת מגורים" לעניין מס השבח (מס על מכירת דירה), במס הרכישה הדגש הוא על השימוש של הרוכש בנכס הנרכש. במילים אחרות, חישוב מס הרכישה מתחיל בשימוש העתידי הצפוי בנכס, ובדיקת עורך הדין שלכם לגבי חוקיות השימוש. 

  כך למשל, אם הקונה רוכש קליניקה שהייתה בעבר עסק לכל דבר ועניין, אך הוא מצהיר כי הוא מתכוון לשנות את הנכס ולהתאימו למגורים, ברוב הפעמים רשויות המס יחשבו את המס הרכישה בהתאם להצהרת עורך הדין של הקונה, שיזכה ליהנות ממדרגות רכישה ל-"דירת מגורים" (רק תמצאו עורך דין שיודע מה הוא עושה!). בדירות מגורים חדשות מקבלן עורך דין מקרקעין מטעמכם יבקש מהקבלן הצהרה כי הוא מתכוון לסיים את הבניה בקרוב, וזה יהיה האישור שאנחנו צריכים כדי לקרוא לדירה "דירת מגורים".

  חוזה מכר דירה: חוזה לרכישת דירה רלוונטי גם למס רכישה דירה

  יש תנאים נוספים החלים על הרוכש עצמו (למשל, תושב ישראל או מי שיהפוך לכזה) אך במרבית הפעמים אין בעיה עם הגדרות אלו וממילא עורך הדין לקניית דירה יבחן כל מקרה לגופו בעת חישוב המס בעסקת רכישת דירת המגורים.

  ב. אישורים לתשלומי מיסים בהעברת הבעלות ​

  לצורך העברת הבעלות הסופית בדירה נידרש להציג לרשם המקרקעין (או לחברה של הקבלן אם מדובר בדירה מקבלן) אישור תשלום מס רכישה. ללא אישור תשלום זה לא ניתן להעביר בעלות בדירה. בנוסף, בהתאם לדין יש לדווח על העסקה לרשויות המס תוך 30 ימים מיום העסקה, ולצרף לדיווח זה פרטים על העסקה. וודאו מראש שעורך הדין שלכם יודע על מה הוא צריל לדווח ומתי עליו לדווח זאת.

  הצהרת מס הרכישה לרשויות המס ​

  בין השאר, נצהיר על מחיר הרכישה, ועורך הדין של הקונים יכין שומת מס בהתאם למחיר הדירה. מדרגות מס הרכישה ישולמו על ידי הצהרה העצמית של עורך הדין בשלב מאוחר יותר, כך שבפועל עורך הדין שלכם לנדל"ן הוא זה שיקבע את המס לתשלום. במעמד הדיווח יש לבחון שלא חתמתם בטעות על מסמך זיכרון דברים  לא תקין משפטית, מה שבהחלט יכול לגרום לאיחור בדיווח ותשלום קנסות מיותרים (ראו במאמר).

  במקרה בו ייצגנו מוכרים של דירת 5 חדרים בעיר אשדוד, חתמנו על הסכם רכישה עם הרוכשים ועורך דינם ("חבר של חבר" שלהם) שמייצג אותם. בהתאם לדין עורך הדין של הרוכשים צריך לדווח על הרכישה תוך 30 ימים ביום החתימה. התברר מאוחר יותר כי עורך הדין של הקונים לא ידע שעליו לדווח על העסקה. יתרה מזו, הוא חישב את מס הרכישה בצורה שגויה כנגד לקוחותיו. הרוכשים שילמו קנסות, ריביות, הצמדות על האיחור בדיווח ומיסים מיותרים. חבל!

  זכרו: אי דיווח על מיסים עלול לגרור קנסות ועונשים, לכן וודאו שעורך הדין שלכם יודע מה הוא עושה.

  ג. דירת מגורים – שני מסלולים עיקריים ​

  כאשר עסקינן בדירות מגורים (ראו סעיף א) ישנם שני מסלולים עיקריים ונפוצים (ישנם עוד):
  • מסלול מדרגות מס רכישה לדירת מגורים נוספת. פירטנו על כך עוד במאמר שלנו על מס רכישה לדירה שניה.
  • מסלול מדרגות מס רכישה לדירת מגורים יחידה. מסלול דירת מגורים יחידה מהווה גם פטור מס רכישה עד לסכום מסוים (כפי שנראה בהמשך). רשמנו על זה עוד במאמר שלנו על מס רכישה בדירה ראשונה.
  מטבע הדברים מס הרכישה נמוך משמעותית כאשר מדובר בדירה "יחידה" מאשר כאשר מדובר בדירה "נוספת", כפי שהיינו מצפיםלכן נעשה ככל הניתן כדי להגיע לאותו מסלול נכסף ובעיקר באמצעות תכנון מס רכישה דירה לקראת קניית הדירה החדשה.
  דירה "יחידה"
  מס רכישה מופחת ופטור ממס רכישה
  דירה "נוספת"
  מס רכישה גבוה וללא פטור ממס רכישה
  הזהרו! קרו מקרים בעבר בהם רשות המסים סירבה לסווג את הנכס הנרכש כ-"דירת מגורים" למרות שבפועל הנכס נרכש לצורך מגורים. במקרים כאלו מס הרכישה ישולם כמס רכישה על נכסים שאינם דירות מגורים. מדובר במס רכישה יקר יותר וניתן לבדוק זאת בסימולטור מס הרכישה שלנו. בהמשך המאמר נפרט על מסלולי החישוב הנפוצים (דירה יחידה ודירה נוספת), נצרף מחשבונים לחישוב ואף נבחן דרכים להפחית את מס הרכישה.
  בתכנון מס רכישה דירה נכון ניתן לעבור בין מסלול דירה נוספת למסלול דירה יחידה

  2. מס רכישה לדירת מגורים יחידה ​

  מס הרכישה מחושב באחוזים (%) ובמדרגות מס ממחיר הדירה שלכם. בדומה למס הכנסה, בדרך כלל ככל שמחיר הדירה גבוה יותר כך מס הרכישה לתשלום גבוה יותר. אלא שמדרגת המס הראשונה למס רכישה דירה "יחידה" כולל מדרגת מס של 0% מס רכישה דירה. מדובר בהטבת מס משמעותית לאלו שאינם מחזיקים בבעלותם דירה בשעה שהם רוכשים דירה (בהתאם לתנאים לחוק). מקובל לקרוא למדרגה זו "פטור ממס רכישה" וכך גם עשינו במאמר שלנו, אך בפועל לא מדובר בפטור אלא בתשלום מס רכישה דירה במדרגה הראשונה של דירה יחידה, שהיא כאמור תשלום של 0% מס רכישה.

  א. מס רכישה דירה לדירה ראשונה ​

  כאמור, מדובר במסלול מס רכישה דירה מקל יותר, ובחלק מהמקרים מדובר אף בפטור מס רכישה. לצורך ההתאמה למסלול זה יש לעמוד בתנאים הבאים:

  התנאים לפטור ממס הרכישה ​

  • הרוכשים הם תושבי ישראל.
  • לתא המשפחתי (כולל ילדים עד גיל 18) אין דירה נוספת, בהתאם להגדרה בחוק ולחריגים.
  • יצוין כי ישנה הקלה מסוימת בחוק למחזיקי "חלקי דירות".
  הקונים הם תושבי ישראל
  מובן לי

  תנאים אלו צריכים להתקיים ברגע "העסקה". כלומר, כל תכנון מס על ידי עורך הדין לצורך עמידה בתנאים צריך להיות לפני תאריך החתימה על חוזה המכר. לכן כדאי לפנות בשלב מוקדם לעורך דין לצורך תכנון המספנייה מוקדמת יותר כלולה בשכר הטרחה (במשרד שלנו), לכן כדאי לפנות מוקדם. תפנו מוקדם, תחסכו מס!

  מדרגות מס רכישה דירה "יחידה" (מעודכן לשנת 2023-2024)

  להלן מדרגות המס הרלוונטיות לרוכשי דירת מגורים שהינה דירה יחידה, ללא זכויות בניה נוספות (כולל דירות קבלן ודירות יד 2):

  מדרגות מס רכישה דירה יחידה/ראשונה

  1. 0% מס רכישה עד לסכום דירה של 1,978,745 ₪ בקירוב – אתם פטורים ממס רכישה!
  2. על חלק השווי העולה על 1,978,745 ₪ ועד 2,347,040 ₪ – 3.5%.
  3. על חלק השווי העולה על 2,347,040 ₪ ועד 6,055,070 ₪ – 5%.
  4. על חלק השווי העולה על 6,055,070 ₪ ועד 20,183,565 ₪ – 8%.
  5. על חלק השווי העולה על 20,183,565 ₪ – 10%.
  מספר מדרגה מסכום (שקלים) עד סכום (שקלים) אחוז מס רכישה (%)
  1
  1,978,745- פטור ממס רכישה דירה
  2
  1,978,745
  2,347,040
  3.5
  3
  2,347,040
  6,055,070
  5
  4
  6,055,070
  20,183,565
  8
  5
  20,183,565
  -
  10

  החישוב נכון לשנת 2023: כך למשל משרדנו טיפל ברכישת דירת "מחיר למשתכן" (דירה מקבלן, 4 חדרים באשקלון), במחיר של 1,200,000 ₪ (דירה יחידה) חישוב מס הרכישה היה כדלקמן :

  בהתאם לטבלה, המדרגה הראשונה בשיעור 0% חלה על כל סכום עד 1,978,745 ₪. לכן, ומאחר שהדירה שהיא דירת מחיר למשתכן (קבלן) ששוויה נמוך מסכום המקסימלי של המדרגה הראשונה לא יהיה תשלום מס רכישה דירה – פטור ממס!

  רק לצורך השוואה במסלול המתייחס לדירה נוספת מס הרכישה היה יוצא 96,000 ₪ (במדרגות המס הישנות), ומכאן החשיבות הגדולה של תכנון מס קודם לקניית הדירה.

  נשמע מורכב? צירפנו בהמשך מחשבון.

  ג. מחשבון מס רכישה דירה יחידה לשירותכם

  חישוב מס הרכישה מתבצע כאמור במדרגות מס רכישה (כאשר אין זכויות בניה נוספות). חישוב המס יעשה על ידי עורך הדין מטעם הרוכשים בשומת המס אישית. עם זאת, לקוחותינו ביקשו לדעת מה יהיה מס הרכישה בעסקה עוד טרם החתימה על ההסכם וזאת כדי לתכנן את התקציב המשפחתי (ובצדק). אז בנינו להם מחשבון.

  למחשבון מס רכישה דירה לדירה יחידה ללא זכויות בניה.

  ד. דירת מגורים יחידה ותכנון מס

  לא עומדים בתנאים? תחשבו שוב. מס הרכישה מורכב וכולל פטורים והקלות נוספים (מעבר למה שרשמנו לעיל). בין הפטורים למס הרכישה תמצאו פטורים והקלות לנכים, בני זוג של נכים, עולים חדשים, עיוורים וליקויי ראיה, ילדים עם נכות, ניצולי שואה, נכי עבודה, נכי צה"ל, נכי תאונות דרכים וכד'. קראו על כך עוד המאמר שלנו על פטור ממס הרכישה.

  בנוסף, ניתן כאמור לנסות ולתכנן מס כדי להגיע למדרגות מס רכישה דירה יחידה על ידי פעולות משפטיות פשוטות יחסית (למשל, העברות דירה ללא תמורה לילדים או לאחים). כל אלו יתבצעו כאמור על ידי עורך הדין העובד עבורכם בעסקת רכישת הדירה.

  וודאו שעורך הדין שלכם מתכנן מס רכישה דירה כראוי, זה יחסוך לכם מיסים

  3. מס רכישה דירת מגורים נוספת

  החוק מבדיל בין רוכשים דירה לצורך מגורים פרטיים לבין הרוכשים דירה לצורך השקעה משכירות (דירה שניה). חישוב המס זהה לחישוב במסלול דירה יחידה, אך מטבע הדברים מדרגות מס הרכישה שונות מדירה יחידה, ומס הרכישה דירה במקרה של דירה שניה ואילך גבוה יותר כאשר הדירה מוגדרת כדירה יחידה

  א. דירת מגורים נוספת ותכנון מס ​

  אל תמהרו לשלם מס רכישה על דירה נוספת. מס הרכישה לדירת מגורים "נוספת" הוא מס כבד יחסית (תלוי במחיר הדירה). אך אל דאגה, תקנות מס הרכישה ארוכות ומורכבות וישנם מסלולי מס נוספים (שלא פורטו במאמר). מסלולים אלו פחות נפוצים אך בהחלט ניתן להיעזר בהם כדי להפחית את מס הרכישה (למשל, הנחה לנכים, עיוורים וכבדי ראיה, ילדים עם נכות, עולים חדשים, בני משפחה לחללים, נפגעי פעולות איבה, נכי תאונות דרכים וכד'). עורך דין מומלץ לרכישת דירה צריך לנסות ולהתאים לכם הקלה מתאימה במס הרכישה.

  החזר מס רכישה דירה לאלו שעברו ממסלול דירה נוספת למסלול דירה יחידה
  בנוסף, פעולות משפטיות נוספות יכולות "לגרור" את הרוכשים למסלול המקביל – מס רכישה לדירה יחידה. ניתן למשל, להעביר דירה במתנה לילדים, אחים או הורים וכך לזכות במס רכישה מופחת (ולחתום על הסכם שימוש בהתאם לכך). רשמנו על כך רבות באתר, מוזמנים לדפדף. לאלו שמתעניינים, רשמנו מאמר נפרד ומקיף על מס רכישה דירה שניה, ואיך אנחנו הצלחנו (בפרקטיקה) להפחית ללקוחות שלנו את מס הרכישה.
  העברת דירה במתנה יכולה לחסוך לכם מס רכישה דירה יקר. רלוונטי מאוד בחישוב מס רכישה. העברת דירה במתנה מעבירה ממסלול מס רכישה דירה שניה לחישוב מס רכישה דירה יחידה.
  תכנון מס רלוונטי גם במכירה: חשוב לזכור שבסופו של דבר נמכור את הדירה – ונשלם גם מס שבח במכירה. תכנון מס עוד בשלב רכישת הדירה יכול להפחית את מס השבח העתידי (למשל, בהוצאות מוכרות שניתן להפחית ממס השבח).

  תכנון.מס.בקניה.מס.רכישה

  תכנון.מס.המכירה.מס.שבח

  תכוני מס אלו הם המפתח להפחתה במיסים, וחשוב לעשות את זה נכון (ולהכיר מה נחשב לתכנון מס לגיטימי ומה לא). המשרד שלנו  מעניק לקהל לקוחותיו תכנון מס לקראת רכישת דירת מגורים ללא תשלום נוסף, בשיחה אישית ובמסגרת שכר הטרחה לרכישת הדירה. אנחנו מתחילים כל הליך רכישה בגיבוש תמונת המס המלאה עבור הלקוח, כדי שלכם ישאר יותר כסף לרהיטים לאחר הרכישה והרבה יותר כסף בכיס לאחר המכירה. זו המחויבות שלנו ללקוחות.

  מדרגות מס רכישה דירה "נוספת" (מעודכן לשנת 2024-2025)

  להלן מדרגות המס הרלוונטיות לרוכשי דירת מגורים שהינה דירה נוספת, ללא זכויות בניה נוספות (כולל דירות קבלן ודירות יד 2):

  מדרגות מס רכישה דירה נוספת/שניה

  1. 8% מס רכישה על כל סכום עד 6,055,070 ₪.
  2. 10% מס רכישה על כל סכום שמעל 6,055,070 ₪.
  מספר מדרגה מסכום (שקלים) עד סכום (שקלים) אחוז מס רכישה (%)
  1
  מהשקל הראשון
  6,055,070
  8
  2
  6,055,070
  -
  10

  דוגמא (נכון למדרגות המס 2024-2025):

  כך למשל טיפלנו במשרד ברכישת דירת פנטהאוז ללא זכויות בנייה נוספות (4 חדרים בעיר רחובות) במחיר של 2,500,000 ₪  (דירה נוספת של הרוכשים). חישוב מס הרכישה היה כדלקמן :

  בהתאם לטבלה, המדרגה הראשונה בשיעור 8% חלה על כל סכום ועד לשווי המלא של הדירה (2,500,000 ₪).

  כאמור, מס הרכישה במקרה הזה היה 200,000 ₪. רק לצורך השוואה במסלול המתייחס לדירה יחידה מס הרכישה היה יוצא 32,726.88 ₪  בלבד, ומכאן החשיבות הגדולה של תכנון מס קודם לקניית הדירה.

  לא אוהבים להתעסק עם אחוזים? צירפנו בהמשך מחשבון.

  ג. מחשבון מס רכישה דירה נוספת לשירותכם ​

  חישוב מס הרכישה דירה לדירה נוספת מתבצע כאמור במדרגות מס רכישה (כאשר אין זכויות בנייה נוספות). חישוב המס יעשה על ידי עורך הדין מטעם הרוכשים בשומת המס שיציג לרשויות המס ברכישת הדירה. ובכל זאת, לקוחותינו ביקשו לדעת מה יהיה מס הרכישה בעסקה עוד טרם החתימה על ההסכם וזאת כדי לתכנן את התקציב המשפחתי. אז בנינו להם מחשבון.

  למחשבון מס רכישה דירה לדירה נוספת ללא זכויות בניה.

  ד. זכויות בנייה נוספות ​

  אז איך מחשבים את מס הרכישה? בניגוד לחישוב מס השבח במכירת הדירה, חישוב מס הרכישה קל יחסית, וזאת בשל העובדה שהוא מחושב במדרגות מס רכישה (בהתאם למסלול) מכל סכום הרכישה. ללא חישוב רווח, ללא הפחתות או תוספות, ללא הצמדות למדד וכד'. 

  ברם, אין זה המצב כאשר יש זכויות בניה נוספות על הנכס הנרכש. זכויות בניה נוספות הן האופציה לבנות יחידה/חדר/מבנה/מרפסת (וכד') בנכס הנרכש ויש לחשב את מס הרכישה על זכויות אלו בנפרד. יש לדירת מגורים הנרכשת זכויות בניה נוספות הרשומות עליה? חישוב מס הרכישה יהיה מורכב יותר ואינו מתאים לחישוב ב-"מדרגות". לכן חישוב מדרגות מס רכישה בהמשך אינו מתייחס לדירות בעלות זכויות בניה נוספות. מקרים אלו נפוצים יותר בדירות מיוחדות:

  • ווילות
  • בתי קרקע
  • פנטהאוזים
  • דירות גן
  • דירות גג וכד'

  בדירות "רגילות" ככלל אין את הבעיה הזו (יש חריגים). רשמנו מאמר נפרד על חישוב מפורט של מס הרכישה, שם תקראו התייחסות גם לעניין זה. 

  איך יודעים אם יש זכויות בניה נוספות על הדירה? שאלו אותנו.

  ה. תכנון מס להפחתת מס הרכישה

  לדעת המשרד מאור משרד עורכי דין – בית ומשפחה, עורכי דין רבים יכולים להעביר בעלות בדירה, אך גדולת עורך הדין היא דווקא בהפחתת מס רכישה דירת מגורים בקניית דירה. תכנון מס מעולה עשוי להפחית מיסים בצורה משמעותית וזאת על ידי מעבר בין מסלול "דירת מגורים נוספת" למסלול "דירת מגורים יחידה" (חיסכון של עשרות אלפי ומאות אלפי שקלים). במקרים מסוימים נקבל אף פטור ממס הרכישה! בהמשך המאמר נעבור לחישוב המפורט של מסלולים אלו, וכן אתם מוזמנים לקרוא את המאמר שלנו על חישוב מס הרכישה.

  במקרה שייצגנו בו לאחרונה, ייצגנו מוכר דירת מגורים ברעננה. המוכר רכש את דירת המגורים היחידה שלו לפני 5 שנים בסכום של 1,700,000 ₪. התבקשנו לברר מה מס הרכישה ששילם הלקוח לפני 5 שנים כדי לבחון את מס השבח במכירה (ממנו מקזזים את מס הרכישה). מסתבר כי עורך הדין הקודם "שכח" שמגיע ללקוח שלו פטור ממס רכישה וחישב במקום זאת את מדרגות המס בהתאם לדירה "נוספת". הלקוח שילם 136,000 ₪ מס רכישה כאשר בפועל לא היה צריך לשלם דבר. הלקוח בזמנו לא ידע מה זה מס רכישה וסמך בעיניים עצומות על חבר מהמילואים שיעביר לו את הדירה.

  לצערנו, עורכי דין רבים מעדיפים שלא לעסוק בענייני ייעוץ המס ולא פעם "יפתיעו" את לקוחותיהם כאשר הם ידרשו סכום כסף נוסף עבור ייעוץ מס או יפנו אותם ליועץ מס חיצוני (מה שיגדיל עלויות) או גרוע מכך, כלל לא יתכננו מס ויגרמו ללקוחותיהם לשלם מס מקסימלי.

  המשרד שלנו מעניק ללקוחות הרוכשים דירה תכנון מס להפחתת מס רכישה בחינם במסגרת שכר הטרחה לרכישת הדירה. עליו אגב, ניתן לקרוא במאמר שלנו על שכר טרחת עורך דין בקניית דירה, או שכר טרחת עורך דין ברכישת דירה מקבלן.

  ו. איך מתחילים?

  לאחר בדיקת מס הרכישה על ידי עורך דין לנדל"ן המתמחה בכך, יתחיל הליך קניית הדירה. רשמנו מאמרים נפרדים באתר, ואתם יותר ממוזמנים לקרוא:

  עורך דין רכישת דירה מהמשרד שלנו ייבחן עבורכם את מס הרכישה, את התנאים לפטור ואת הפחתת מס הרכישה כחלק מהליך רכישת הדירה שלפניכם. עורך דין קניית דירה שמתמחה גם במיסוי מקרקעין מתכנן את מס הרכישה ביעילות וביצירתיות (וכדאי שיעשה זאת גם ללא תוספת תשלום).

  חישוב מס רכישה דירה הוא רק חלק מהליך הרכישה, בסופו נחתום על פרוטוקול מסירת דירה
  אנחנו במשרד מאור משרד עורכי דין – בית ומשפחה מעסיקים רק עורכי דין בעלי השכלה כלכלית משמעותית (בנוסף לרישיון עריכת דין). אנחנו מתחילים כל הליך קניית דירה בגיבוש אסטרטגיית מיסים מנצחת כדי להגן לכם על הנכסים. השירות ניתן ללא תשלום נוסף וכחלק משכר הטרחה לרכישת הדירה.
  סיכום מאמר מס רכישה דירה: חשוב לחשב לפני, להתייעץ עם עורך דין ולפנות מוקדם

  4. סיכום – מס רכישה דירה ​

  לסיכום, סקרנו בהרחבה את מס הרכישה החל על דירות מגורים (מס רכישה דירה), תוך הפרדת מסלולי החישוב לדירה יחידה ולדירה נוספת. הסברנו את החשיבות הגדולה בתכנון מס מקדים לרכישת הדירה תוך הצגת דוגמאות מתאימות וחישוב מס רכישה על מקרי אמת שהיו במשרד. אפילו צירפנו מחשבון.

  מס רכישה דירה מחושב על ידי עורך הדין של הקונים במעמד רכישת דירת המגורים. דיווח המס הוא שלב הכרחי בהעברת הבעלות בדירה, וסד הזמנים לדיווח אינו רחב, ולכן יש לפעול במהירות יחסית. תכנון וייעוץ מס מקדים הוא קריטי להפחתת מס הרכישה ובמשרד מאור משרד עורכי דין – בית ומשפחה השירות ניתן בחינם כחלק משכר הטרחה לרכישת הדירה. אנו מציעים מגוון דרכי התקשרות ופריסה נוחה של שכר הטרחה.

  לדף יצירת קשר (או לוואטסאפ ).

  ייתרונות המשרד שלנו אל מול המתחרים. מאור משרד עורכי דין בית ומשפחה.